Původ a vývoj pojmenování této obce je poměrně jednoduchý, protože dříve byla tato místa velmi podmočená až mokřadní a výraz "slatina" býval užíván pro bažinatou lokalitu, kde se mnohdy těžila…
Původní dřevěný kříž býval ozdobou piletické návsi přinejmenším již od 18. století (v období zpracování josefinského katastru v roce 1789 již existoval), ale můžeme uvažovat, že zde stál již o mnoho…
Toto zvlášní jméno obce by mělo být podle lidové tradice odvozeno od jejího zakladatele Čibuda a znamenat tak Čibudovu ves. Od roku 1923 je úředně známa jako Číbuz (pod tímto jménem je též uvedena v…
Nejstarší zmínka o tomto kostele, jenž býval někdy označován jako skalický (1332, 1359) a někdy jako číbuzský (1361, náležel do královéhradeckého dekanátu a královéhradeckého archidiakonátu, alespoň…
V dávnějších dobách se stávalo, že Skalice byla kolikrát zaměňována s dnešní Českou Skalicí a Skalička s Malou Skalicí, jež je dnes součástí výše jmenovaného města, avšak původ pojmenování všech…
Na místě tohoto kostela či kaple (tento objekt je od svých počátků různými prameny vydáván současně jak za kostel, tak za kapli) stávaly původně 2 domy, které zakoupil a nechal zbořit Leopold hrabě…
Původní kaplička byla kulatá a k jejímu vybudování mělo dojít někdy v 18. století nad studánkou, která byla známá tím, že nikdy nevysychala, a to i při tom největším suchu, ale ohledně její výstavby…
Podle lidové tradice byla tato kaple postavena před rokem 1820 zdejším prchlivým lesníkem Neumanem (či nadlesním Neumannem). O důvodu jejího zřízení se vyprávějí 2 pověsti. Podle obou onen lesník…
Tvrdí se, že v Bydžovské Lhotce stávala již ve 14. století návesní kaple a okolo ní rozsáhlý hřbitov, na němž byly později vykopávány lidské ostatky při stavbách selských stavení. Ve skutečnosti však…
Tato lokalita je velmi bohatá na pravěké nálezy. Roku 1872 byly při melioracích panských pozemků v tzv. Roháji vykopány střepy nádob, kamenné sekyry, kamenné mlýnky na obilí a několik svitků zlatého…
Pondělí: 8:00 - 12:00
Středa: 8:00 - 12:00 17:00 - 19:00